Evolúció és megismerés
Evolúció és megismerés
Vajon a világ ugyanolyan-e a denevér, a kutya, a majom vagy az ember számára? Tudjuk, hogy a kutya a szagok világában él, a denevér a fülével lát. A majom, bár sokban hasonlít ránk, nem tud beszélni, ezért nem használ nyelvi fogalmakat, amelyekkel mi a világot feldaraboljuk. Lehet-e mégis azonos a különböző fajok világa? Mi a következménye annak, ha nem? Az evolúció kutatása segíthet elképzelnünk az elképzelhetetlent. Ezen keresztül jobban megérthetjük azt is, mit jelent egyáltalán megismernünk valamit.
Ugyanezt a kérdést fordított irányból; az emberi megismerés felől is indíthatjuk. A megismerés kutatásával a kognitív tudomány foglalkozik a biológia, a pszichológia, a nyelvészet, a számítástechnika és a filozófia határvidékén. Legmodernebb formájában az elmét nem az elvont ész lakhelyének, hanem az adott fajban rejlő biológiai tehetőségek kiaknázási eszközének tekinti. Evolúció és megismerés tehát itt is egymást támasztja alá.
Jelen kötet a IX. Magyar Kognitív Tudományi konferencia (MAKOG) előadásait tartalmazza a címbeli tág témában, a terület vezető hazai kutatóitól, tanáraitól és PhD diákjaitól.
Szerkesztő: Kampis György, Ropolyi László
Kategória: Pszichológia, pszichoterápia, Természettudomány