Didymus-corvina - Hatalmi reprezentáció Mátyás király udvarában
Didymus-corvina - Hatalmi reprezentáció Mátyás király udvarában
A felpezsdült corvinakutatás esztétikailag leglátványosabb eredménye Pócs Dániel 464 oldalas, 167 fekete-fehér és 20 színes képpel illusztrált könyve. Az 1488 végén, 1489 elején készült Didymus-kódex a királyi könyvtár egyik utolsó rendelése, mely Mátyás halála előtt még eljutott Budára, az egyik legszebb és legösszetettebb latin nyelvű corvina, melyben szöveg és kép bonyolult teológiai és politikai mondanivalót hordoz. Pócs a Didymus-kódex kezdőlapján látható miniatúrát elemezve fokról fokra visz közelebb annak megértéséhez, hogyan értelmezte újra a reneszánsz humanizmus a patrisztikus teológiát a platóni lélekfogalom alapján, és mi köze volt mindennek Mátyás királyságához és hatalomfelfogásához. Miért és hogyan vált aktuálissá a magyar uralkodó számára a 15. században a 4. századi alexandriai teológus, Vak Didümosz írása A Szentlélekről?
A miniatúra ikonológiai rendszerében a ficinói kommentárok logikája érvényesül, mely szerint a lélek felemelkedése alapvetően befolyásolja az igazságosságról alkotott nézeteket és a hatalom gyakorlását is. Így válik az újplatonikus lélektan politikai elméletté.
Pócs Dániel átfogó és sokoldalú elemzése a Didymus-kódexről szó szerint is lélekemelő munka, a magyar művészettörténet- írás legjobbjai mellé kívánkozik.