Szemelvények az ókori kelet jogforrásaiból
Szemelvények az ókori kelet jogforrásaiból
Először olvashatók magyarul azok az ókori forrásszövegek, melyek e gyűjteményben kaptak helyet. Az ókori India, Irán (Perzsia) és Kína civilizációjának számos területe ismert már az érdeklődő magyar közönség előtt, de a jog, mely a mindennapok, a társadalmi konfliktusok és a vallási ideák világába nyújt betekintést, kivételt jelent ez alól. Ezért is hiánypótló e munka, mely eredeti források fordítása útján ismerteti meg az olvasóval e három kiemelkedő ókori kultúra szövevényes belső életét.
Mindhárom területnek külön fejezetet szentel a könyv. Az egyes fejezetek elején összefoglaló tanulmány segít eligazodni a szövegek keletkezésének történeti körülményeiben, külön kitérve a források tartalmának társadalmi, vallási és jogi hátterének magyarázatára. Az egyes szöveghelyekhez bőséges kommentár is tartozik, mert e magyarázatok nélkül az olvasottak nem lennének érthetőek.
E hasábokon a perzsa és az indiai családok belső élete, a rituális tisztázatlanság és a kereskedelem etikai problémái éppúgy megelevenednek az olvasó előtt, mint a kasztok közötti érintkezés vagy a szigoráról híres kínai büntetőjogi gondolkodás részletes szabályai. A fordítás az eredeti szanszkrit, perzsa és kínai nyelvű szövegek alapján készült
Series: Studia Oreintalia
Category: Jog, Társadalomtörténet, Történelem, Történelem / kultúrtörténet, Történelem / ókor