A Barcelona-örökség
A Barcelona-örökség
Manchester, 2018: Pep Guardiola és José Mourinho a 175. manchesteri derbire készül. A feszültség kézzelfogható, és a tét sem lebecsülendő: csapataik az angol labdarúgó-bajnokság, a Premier League első két helyén állnak, ám kettejük párharcából csak egyikük kerülhet ki győztesen. A mérkőzés egy újabb fejezete annak a vég nélküli, egész Európát átívelő rivalizálásnak, amelynek állomásait trófeák és kölcsönös sértegetések övezik, és amely csaknem huszonöt évvel korábban barátságként kezdődött…
Barcelona, az 1990-es évek vége: A Johan Cruyff-féle híres Álomcsapat romokban hever, a gyökeresen új szemléletet hozó edző dicstelen körülmények között távozik a klubtól. Ami ezután következik, az örökre megváltoztatja a futball világát. Cruyff stílusa átformálja a labdarúgást, és olyan szakemberek előtt nyitja meg az utat, mint Ronald Koeman, Luis Enrique, Laurent Blanc, Frank de Boer, Louis van Gaal, valamint Cruyff egykori csapatkapitánya, Pep Guardiola. És itt, Barcelonában tűnik fel az egyszerű tolmácsként kezdő José Mourinho is, aki idővel a cruyffi futballfilozófia „sötét angyalává” válik…
Jonathan Wilson alapos kutatómunkára támaszkodó, lebilincselően izgalmas könyve elsősorban a taktikáról szól, bemutatva, miként kovácsolta egységes szemléletté Cruyff és követőtábora a modern labdarúgás alapelveit. Az olvasó azonban nem csupán egyszerű taktikai útmutatót vehet a kezébe, hiszen a szerző különleges emberi sorsokat követ nyomon, és olyan edzői nagyságokat mutat be, akik Barcelonából indulva váltak a futballt átformáló forradalom főszereplőivé. Ez a könyv róluk, barátságukról, rivalizálásukról és adott esetben drámai bukásukról is szól.
A sunderlandi születésű JONATHAN WILSON napjaink egyik legelismertebb futballszakírója, számos rangos szaklapba ír, emellett a The Blizzard című folyóirat alapító-főszerkesztője. Eddig tizenegy könyve jelent meg hazájában, amelyek közül a Futballforradalmak címűt Nagy-Britanniában 2009-ben az év futballkönyvének választották.