34, 44, 56 – PLUSZ
34, 44, 56 – PLUSZ
A XX. század e három évszáma köré sorolódnak az elbeszélések. Békeidőktől, világháborún és forradalmon át a jelenig ível a kötet, egy kalandos sorsú londoni magyar fiatalember interjútörténetéivel zárulva. –„Életem hetvennyolc évének két nagy, valóban jelentős történelmi eseménye volt: 1944-ben a háború és a holokauszt, 1956-ban pedig a Forradalom. Író tollára való témák. Családunkban megesett történetet kerekít ki régebbi elbeszélésem, az Amszterdami asszony, amelyben a csillagosház atmoszférája a saját gyerekkori élményem.
Tolsztoj szerelmes história keretébe ágyazta a Háború és béke történelmi krónikáját, ilyen inspiráció alapján merészkedtem megírni kortanúi novellámat, a Mariannt ’56-ról, amelyben egy fiatalember igencsak vágyódik a szép ifjú újságíró kollegínája után, de a történések azért képet adnak az újabb nemzedékek számára a forradalom kronológiájának kifejléséről is. A kötetben ezt megtoldom egy emigráns-sztorival.
A címben szereplő ’34 pedig az 1934-ben játszódó novellára utal, mikoron egy, a Károlyi-forradalom után elmenekült, exponált személyiség leányai elhatározták, hogy a konszolidált Magyarországon, a Duna Gyöngyeként hirdetett Budapesten Angliából áttelepülve új életet kezdenek. Ez szépen indult, ám a nácizmus terjeszkedése mindent elrontott. Kissé bizarr ennek az életből merített nyitótörténetnek a vége. De azért csak olvassanak tovább.”