Művészet - Mai francia drámák
Művészet - Mai francia drámák
A francia színpadok kínálata stílus és műfaj tekintetében egyaránt elképesztően változatos, közönségük is káprázatosan tarka. Számtalan rekordszériás előadás közül korántsem egyszerű kiszemelni a magyar közönség figyelmére feltétlenül érdemeseket: idő kell ahhoz is, hogy kikristályosodjon, mit tekinthetünk "mai"-nak (mi nem avul "tegnapivá" ténylegesen máról holnapra).
Az ezredforduló bő évtizedének terméséből merítő kötet a magyar színházak által már nagy sikerrel bemutatott színművek mellett a legfontosabb műhelyek (Théâtre du Soleil, Bouffes du Nord, Théâtre du Rond-Point) szerzőitől közöl egy-egy jellegzetes darabot. A versszerű történelmi drámától a szlenges szociográfiáig terjed a skála. A szerzők közül nem egy gyakorló rendező, színész.
A dráma mindig is dinamikusabban hatott a publikumra a versnél és a prózánál, sőt, napjainkra az irodalmi nyersanyag korántsem előfeltétele egy színházi produkciónak, de ez a tíz színpadi mű olvasmánynak is elsőrangú. A francia színházi szakma az utóbbi évtizedekben különösen fontosnak véli, hogy a modern dráma javát nyomtatásban is hozzáférhetővé tegye a nagyközönség számára.
A kötetben szereplő drámák:
Peter Brook – Marie-Hélène Estienne: Csodalény vagyok (Lakos Anna)
Victor Haïm: Színi játékok (Bognár Róbert)
Hélène Cixous: Rouen, a ’31. év májusának harmincadik éjszakája (Bognár Róbert)
Roland Topor: Albérlet az asztal alatt (Bognár Róbert)
Jean-Michel Ribes: Monológok, bilógok, trilógok (Jelenetek) (Gulyás Adrienn)
Bernard-Marie Koltès: Roberto Zucco (Bognár Róbert)
Jean-Luc Lagarce: Szerelmes történet (Utolsó fejezetek) (Lakos Anna)
Yasmina Reza: „Művészet”. Köszönet Serge Goldszalnak (Bognár Róbert)
Xavier Durringer: Már a nyelvemen van az ölhetnék (Bognár Róbert)
Florian Zeller: Másik (Gulyás Adrienn)